UMÓW WIZYTĘ

Rejestracja
609 246 762
W godzinach 8 - 16

Co wyróżnia najlepszy bikefitting? 5/10 „komputery i ustawianie na cyferkach”

Co wyróżnia najlepszy bikefitting? 5/10 „komputery i ustawianie na cyferkach”

Oto kilka cennych wskazówek, na co powinniście zwracać uwagę przy wyborze najlepszego dla Was bikefittingu.

Szczególnie teraz, kiedy bikefitting ma jedną nazwę, a niestety kryje się za nią zupełnie różna jakość.

Prezentujemy wam 10 koronnych zasad bikefittingu, które szlifujemy od 2010 roku w VeloLAB. Zapoznajcie się z fragmentem naszych produkcji wideo, aby zrozumieć, czego powinniście oczekiwać od usługi najwyższej jakości i zobaczyć co my robimy. Aby was pozytywnie zaskoczyć wiedzą, doświadczeniem i skutecznością rozwiązywania wszelkich problemów. Temat #5

Słyszeliście na pewno, że zaawansowana technologia i wszystkie czujniki naklejane na ciało, „lasery”, nie zastąpią oka bikefittera. To prawda, ale żeby to „oko” wyrobić warto przepracować z 10 lat na tych urządzeniach. To one weryfikują słuszność obserwacji  i kreują wnikliwość postrzegania! Dla mnie, przez ostatnie lata, komputer (Retul V7), był takim kontrolerem dającym szanse, na drugie bardziej krytyczne spojrzenie. Kiedy komputer „widzi” coś czego ja nie widzę, to patrze ponownie, lub weryfikuje czy sam np. nie zrobiłem błędu przy naklejeniu czujnika.

Także w mojej ocenie, czujniki i komputery jak najbardziej mają sens, gdy są dobrze użyte! Stanowią uzupełnienie dla słuszności podejmowanych decyzji. Są nieodłącznym elementem doskonalenia zawodowego bikefittera, ale też mogą być fatalną pułapką, jeśli ufa się im bezgranicznie i bezrefleksyjnie.

Z punktu widzenia naszych klientów, którzy czasami traktują bikefitting jak „kolarską przygodę”, przyjemne doświadczenie, moment przyklejenia czujników motion capture i dokonanie pomiarów jest po prostu fajne. Ufają nam bo wiedzą, że umiemy czytać te dane i sami ciekawi są, jakie wartości względem norm reprezentuje ich ciało.

Czujniki Bikefitting

Ciekawostki:

  • Pierwszy czujnik motion capture firmy Retul kupiłem do VeloLAB w 2014 roku. Było to najlepsze dostępne urządzenie pomiarowe tamtych czasów. W 2015 roku amerykański koncern „Specialized” kupił firmę Retul, aby stworzyć (na wyłączność) swój oryginalny system fittingowy, dostępny wyłącznie w salonach sprzedaży tych rowerów. Musicie wiedzieć, że VeloLAB nie jest członkiem koncernu Specialized i nie robimy bikefttingu wg wytycznych koncernu. To działa również w drugą stronę, dlatego te informacje, które czytacie tutaj, nie będą miały zastosowania w sklepie rowerowym Specialized. Nie mam tu na myśli, że nie będziecie zadowoleni z jakiegokolwiek bikefittingu, „najlepszy bikefitting” poznajecie po efektach! Wasza znajomość 10 koronnych zasad bikefittingu w VeloLAB, pozwoli Wam, zdać sobie sprawę, że czas, złożoność, jakość, precyzja i wnikliwość, wykonywanego badania nie jest w przypadku tej usługi wszędzie taka sama.
  • Od roku 2020 w VeloLAB posiadamy 2 czujniki Retul V7 na dwóch niezależnych salach bikefittingowych, porównanie dokładności pomiaru obu egzemplarzy wykonałem pierwszego dnia. Jest to niezwykle precyzyjna technologia, która bezbłędnie mierzy każdy milimetr.
  • Technologia ta nie tylko mierzy Was na rowerach. Wykonuje również pomiar waszego roweru, który dostajecie w raporcie końcowym po badaniu.
  • Być może znacie taką starą zasadę w bikefittingu, że pion rzucony z guzowatości piszczeli powinien przecinać oś obrotu w pedałach? Firma Retul w latach 2006-2017 zalecała, że wartość wysunięcia powinna wynosić +/- 10mm. W roku 2017 zmienili te zalecenia na 0 / -35mm. Czy zatem wszystkie badania sprzed 2017 są błędne? Otóż w VeloLAB 90% wyników waszych badań mieściły się w tych nowszych normach od zawsze! Między innymi wynikało to z dobrego szkolenia.
  • W 2014 roku uczestniczyłem w szkoleniu w Manchester UK prowadzonym m.in. z twórcą Retula Toddem Carverem. Jako, że sam jest dość zabawnym człowiekiem podchodzącym z dystansem do swoich badań, wielokrotnie powtarzał z uśmiechem ” you can`t rely only on data”. [ nie możesz polegać tylko na danych].
  • W 2022 roku zakupiłem czujnik optyczny systemu bikefitting.com. Co ciekawe normy sugerowanej kątowej pracy stawów u kolarzy, sugerowane przez producenta bikefitting.com i retul są nieco inne… Na szczęście w VeloLAB znamy się na biomechanice i wiemy, że przyczyną są inne umówione miejsca przyczepienia czujników na ciele.