UMÓW WIZYTĘ

Rejestracja
609 246 762
W godzinach 8 - 16

Co wyróżnia najlepszy bikefitting? 3/10 „Dynamiczny bikefitting, ale co to jest?”

Co wyróżnia najlepszy bikefitting? 3/10 „Dynamiczny bikefitting, ale co to jest?”

Oto kilka cennych wskazówek, na co powinniście zwracać uwagę przy wyborze najlepszego dla Was bikefittingu.

Szczególnie teraz, kiedy bikefitting ma jedną nazwę, a niestety kryje się za nią zupełnie różna jakość.

Prezentujemy wam 10 koronnych zasad bikefittingu, które szlifujemy od 2010 roku w VeloLAB. Zapoznajcie się z fragmentem naszych produkcji wideo, aby zrozumieć, czego powinniście oczekiwać od usługi najwyższej jakości i zobaczyć co my robimy, aby was pozytywnie zaskoczyć wiedzą, doświadczeniem i skutecznością rozwiązywania wszelkich problemów. Temat #3

Zapoznajcie się z wideo powyżej, gdzie opowiadam Wam, o procesie odkrywania dla Was najlepszych pozycji.

Bikefittingu uczę się od 2008 roku, do tej pory. W 2009 r. w książce Andy`ego Pruita przeczytałem, że pomiar kolarza w ruchu, za pomocą czujników 3D czy też motion capture, to dynamiczny bikefitting. Teraz wiem, że nie jest to prawda. Dynamiczny bikefitting to taki, który umożliwia wprowadzanie zmian w pozycji, w trakcie pedałowania.  Służą do tego specjalne symulatory pozycji (purely custom, shimano dynamics lab, guru, retul move itp.). Jak również drobne urządzenia jak regulowane mostki (cyclefit, retul, salsa, purelycustom itp).

Dynamiczny bikefitting

Studio, które wybierzecie, musi mieć „specjalistyczne narzędzia, które umożliwiają szybkie zmiany pozycji w waszych rowerach. Bo na tym polega ta usługa! – ” w trakcie pracy, dzięki dynamicznemu badaniu na specjalnym symulatorze, oceniam reakcje ciała na zmiany, ustalam graniczne wartości pozycji, nie zgaduje jaka pozycja będzie lepsza… Sprawdzam to, dzięki testom porównawczym. Razem z wami w oparciu o ocenę reakcji ciała i komunikację z wami.” [ opowiada Łukasz Szczęsny].   Bikefitter powinien mieć w swoim studio sprzęt, który to umożliwi! Każda zmiana mostka to co najmniej 2-3 minuty.. przekręcenie gałki to 0,5 sekundy… a to właśnie ilość zmian, kreuje jakość i precyzję w podjęciu decyzji o pozycji.

Podsumowanie:

  • Analiza ruchu za pomocą czujników motion capture, jest tylko pomocą komputera, w dokonywaniu obserwacji.
  • To czego powinniście spodziewać się, po najlepszym bikefittingu, to to, że bikefitter dokona obserwacji i oceny reakcji waszego ciała, na zmiany pozycji. Wasze odczucia, które będziecie mieli w trakcie ruchu roweru „pod wami”, kiedy mostek wydłuży się, skróci, siodełko wysunie się wyżej, niżej… będą nieocenioną skarbnicą wiedzy, w rękach doświadczonego fizjoterapeuty bikefittera.
  • Reakcja na zmianę dużo bardziej angażuje wasz układ nerwowy. Podobnie jak wzrok ( migające światło vs świecące ciągle), które bardziej przykuwa uwagę? 
  • Ciało zaczyna adaptować się do pozycji z siodełkiem ustawionym za wysoko i za nisko. Rolą bikefittera jest dostrzeganie tych adaptacji i podejmowanie decyzji, które są właściwe, a które niekorzystne. 

Ciekawostki bikefittingu:

  1. Pierwsze urządzenie do dynamicznego bikefittingu zainstalowałem w VeloLAB w 2014 roku. Służy nam do dziś.
  2. W VeloLAB od 2022 roku posiadamy jedyny w Polsce symulator pozycji Shimano Dynamics Lab, jest to potężne urządzenie diagnostyczne, które poza symulowaniem pozycji, weryfikuje kiedy efektywniej pedałujecie! Zakup tego urządzenia pozwolił nam wprowadzić od stycznia 2023 roku, jedyną w swoim rodzaju, usługę Bikefitting Performance.
  3. Pierwszy regulowany mostek do bikefittingu firmy Specialized, który używałem od 2009- do 2013 roku, nie miał możliwości płynnej zmiany długości. Pierwszą maszynę umożliwiającą dynamiczny bikefitting typu Purely Custom zakupiłem do studia w 2016 roku, niestety kilka tysięcy pomiarów sprawiło, że zużyła się i musiała być wymieniona w 2022r na kolejny egzemplarz.